рус
укр
 

Огляди та публікації

20.07.2010

Акустична система 3.1, або домашній кінотеатр 3.1

Перш ніж розповісти про мультимедійну акустичну систему 3.1 (тобто у форматі 3.1), або комплект 3.1 домашнього кінотеатру, очевидно, необхідно коротко популярно пояснити, що таке домашній кінотеатр. Реклама в журналах, на телебаченні, на вулицях наполегливо рекомендує придбати це диво техніки. У спеціальних і популярних виданнях з'являється дедалі більше публікацій про домашні кінотеатри. У переважній більшості випадків мова в них йде про домашні кінотеатри 5.1 або 7.1, рідше — про формат домашнього кінотеатру 4.1, дуже рідко — про формат 3.1.

ЧОМУ ВИНИКЛА ІДЕЯ ДОМАШНЬОГО КІНОТЕАТРУ 3.1?

Більшість уявляє собі домашній кінотеатр у вигляді комплекту — телевізор плюс відеовідтворююча апаратура плюс акустичні системи. І, загалом, це правильно. Саме такі домашні кінотеатри найчастіше і встановлюють у квартирах: менший або більший екран телевізора, програвач та аудіотехніка, залежна від заклопотаності господарів якістю звуку. А також сучасні диски, на яких належним чином записана відео- та аудіоінформація. У сучасних відеофільмах або, наприклад, відеокліпах кадр вже створено з розрахунку на наше сприйняття в певному розмірі, і яскраве зображення саме у поєднанні з просторовим звуком справляє на глядачів безпосередню і підсвідому, часто магічну дію, яка народжує відчуття співучасті в подіях, що відбуваються на екрані.

Тому домашній кінотеатр — це перш за все можливість поєднати домашній інтер'єр, атмосферу домашнього затишку і комфорту, свободу вибору перегляду і характерні особливості сучасного кінозалу, тобто оточуючий глядачів з усіх боків звук і по можливості великий екран.

Відправною точкою побудови будь-якого домашнього кінотеатру, як відомо, є підбір відповідного устаткування і його розташування. В ідеалі для домашнього театру потрібно відвести окреме приміщення, розрахувати його геометрію спеціально під певну аудіосистему і провести дуже серйозну акустичну його оптимізацію. Але в цьому випадку площа такої кімнати зашкалюватиме за півсотні квадратних метрів, а вартість устаткування і робіт може оцінюватися в десятки тисяч доларів. Більшість людей не мають таких серйозних фінансових можливостей, та й виділити спеціальне приміщення для цього часто буває нереально, тому будувати театр доводиться в одній з житлових кімнат своєї квартири.

Нині найчастіше в домашніх кінотеатрах встановлюється шестиканальна, зазвичай говорять «5.1-канальна», система об'ємного цифрового звуку Dolby Digital або DTS (класичний набір з п'яти колонок — двох фронтальних з обох боків екрану, однієї центральної під екраном і двох тилових, позаду глядачів, плюс сабвуфер). П'ять каналів доносять до глядачів повноцінний звук, що розповсюджується в будь-якому напрямі, а шостий канал призначено для низькочастотного сабвуфера (наприклад, грім прогримить саме звідти). Як і у великому кінозалі, розмовна мова звучить «з екрану» (центральний канал), при музичних фрагментах і звукових ефектах підключаються фронтальні й тилові канали, при ударах і згадуваному громі — низькочастотний сабвуфер. Оскільки колонки розставлені або розвішені навколо глядацьких місць, глядачі виявляються в центрі подій і добре чують, в якій стороні знаходиться джерело звуку, звідки їде поїзд, наближаються кроки і т. п.

Існують підтверджені практикою правила розташування акустичних систем (АС) домашнього кінотеатру в кімнаті або окремо відведеному для цього приміщенні. Так от, якщо уявити, що всі повнодіапазонні (центр, фронти і тили) акустичні системи абсолютно однакові, акустика приміщення також ідеальна і є вільне місце, то ставити колонки слід згідно з наведеною нижче схемою 5.1 (п'ять колонок + сабвуфер).

Центр і фронтальна пара розташовані на лінії віртуального кола, радіусом якого є відстань від слухача до центральної АС, а центром кола — голова слухача. Відстані від слухача до кожної з фронтальних АС і центральною АС рівні. Відстань між фронтальними АС дорівнює відстані від слухача до кожної з АС. Тилові канали розташовані на такому ж віддаленні від слухача (також на віртуальному колі) під кутом приблизно 110° до осі «слухач — екран». Така схема називається референсною.

Зауважимо відразу ж, що про установку сабвуфера тут мова не йде, оскільки розташування сабвуфера в кімнаті — це персональна мука кожного кінотеатрала. Річ у тому, що звучання сабвуфера дуже залежить від акустики приміщення, від розставлених предметів інтер'єру і, власне, від місця розташування самого сабвуфера і слухача. Як правило, сабвуфер ставлять у кутку стіни, уздовж якої розташовані фронтальні колонки. Відстань між задньою стінкою сабвуфера і стіною повинна бути 10–15 см для досягнення якнайкращого звучання і правильного охолоджування. Поекспериментуйте, тимчасово розмістивши сабвуфер в тому місці, де ви зазвичай сидите, увімкніть яку-небудь музичну композицію з чітким і виразним басом, а потім пройдіться кімнатою, поки не знайдете те місце, де бас працюючого сабвуфера буде найбільш коректним. Ось тут і буде його місце. Втім, існують й інші способи локалізації сабвуфера. Тому, якщо у вас не вийде, зверніться до фахівців.

Якщо площа кімнати понад 20 м², то побудова 5.1 домашнього кінотеатру (прямокутниками синього кольору позначено колонки) за референсною схемою на малюнку виглядатиме приблизно ось так:

Якщо у вас виникне бажання побудувати кінотеатр не для 2-3 осіб, а щоб влаштовувати перегляд всією сім'єю або з друзями, то, здавалося б, найлогічнішим рішенням буде просто поставити декілька зайвих крісел (див. малюнок).

Проте слухачі, які в цьому випадку сидять по краях, перебуватимуть поза зоною збалансованого звукового поля (виділена зеленим зона на малюнку) і тому відчуватимуть явний дисбаланс каналів театру: найближча тилова АС буквально «довбатиме» у вухо, а найбільш віддаленої від того глядача, що сидить в крайньому кріслі, фронтальної колонки практично не буде чути. Зважаючи на це, повністю зникне ефект присутності в гущавині подій, і задоволення від перегляду не буде жодного.

Тому, коли ми говоримо про кімнату площею 10-20 м², то найбільш правильною буде така схема розміщення:

І тут стає очевидним, що в малометражних квартирах виділити стільки місця, скільки потрібно для домашнього кінотеатру 5.1 практично неможливо! Адже для цього необхідний простір, якого й так бракує власникам подібних квартир.

Не рятує й ситуація, коли домашній театр намагаються побудувати за так званою діагональною схемою (див. мал. нижче).

Відразу скажемо, що це не дуже вдала ідея. Адже при такому розташуванні слухачів створити коректне звукове поле можна тільки для однієї людини, – тієї, що сидить у кутовому кріслі. Просто при спробі повісити тилові АС широко, щоб охопити всіх слухачів, створюється ситуація, коли для сидячого в кутку тилові АС будуть попереду, а ті, що сидять на дивані і в креслі зліва від кутового (на малюнку меблі зображено яскравіше), все одно чутимуть помітний дисбаланс каналів. Отже залишається «театр для однієї людини». І навіть при цьому вкрай бажано рознести фронтальні АС трохи в боки, щоб дотримати принцип рівностороннього трикутника (див. наведену вище референсну схему).

Звичайно, якщо є бажання, замість кутового крісла можна поставити диван — у цьому випадку фільмом зможуть насолодитися двоє або троє, але тоді тилові АС доведеться вішати ще ширше. Але оскільки необхідно дотримувати кут 110° для тилових АС, вам доведеться істотно зменшити відстань від дивана до екрану. Особливого сенсу в цьому немає, оскільки в цьому випадку АС навколишнього звуку перебуватимуть досить близько і від голови слухача, і від фронтальних і центральною колонок, а це означає, що вони легко локалізуватимуться на слух, створюючи «кашу».

Таким чином, нам доводиться зробити маловтішний висновок: власникам малогабаритних квартир навряд чи варто витрачатися на комплекти домашнього кінотеатру 5.1. І ще один висновок, оптимістичний: впадати у відчай все ж таки не варто! Адже вирішити цю проблему вже сьогодні нам допоможе домашній кінотеатр 3.1!

УВАГА! ДОМАШНІЙ КІНОТЕАТР 3.1!

Модель Sven L3-40R — перша на українському ринку мультимедійна акустична система у форматі 3.1, або домашній кінотеатр 3.1 — результат плідної співпраці компанії SVEN з Greenwave Sound Lab, яка пропонує найсучасніші інноваційні рішення в розробці акустичних систем.


L3-40R

Домашній кінотеатр 3.1 Sven L3-40R складається з активного сабвуфера з вмонтованим підсилювачем потужності і звуковим процесором і трьох колонок у дерев'яному корпусі: двох фронтальних і однієї центральної. Має повну сумісність з аудіовиходами звукової карти ПК, CD/VCD/ DVD-програвачів та іншої побутової аудіо/відео апаратури. Така акустична система при підключенні до джерел 5.1-канального звуку за відсутності реальних тилових колонок здатна відтворювати 5.1-сигнал і створювати об'ємне звучання. Відбувається це за рахунок підмішування звукового сигналу віртуального тилового каналу у фронтальні колонки. Подібна гнучкість робить систему Sven L3-40R дуже зручною в невеликих за об'ємом приміщеннях, де немає фізичної можливості розмістити тилові колонки (див. схему розташування акустичних систем). Центр і фронтальна пара колонок як і в референсной схемі розташовуються на лінії віртуального кола, радіусом якого є відстань від слухача до центральної АС, а центром кола — голова слухача, створюючи рівносторонній трикутник «слухач — лівий фронт — правий фронт». Відстань від слухача до кожної з фронтальних АС і центральною АС рівні.

До того ж, у цьому випадку не має великого значення, яку схему, референсну або діагональну, ви вважатимете за краще: можна розташовувати і так, і так:

У комплекті із системою йде пульт дистанційного управління, за допомогою якого ви не тільки відрегулюєте загальну гучність і баси, а й окремо встановите рівень гучності для центрального і тилового (змішуваного з фронтальним) каналів. Тому L3-40R можна максимально просто підстроїти для перегляду динамічних (із звуковими ефектами) фільмів, озвучування комп'ютерних ігор або, наприклад, прослуховування класичної музики. Пара тридюймових широкосмугових динаміків у кожній з колонок і НЧ-динамік сабвуфера цілком справляються з передачею всього вказаного виробником частотного діапазону (30 — 18000 Гц), передача всіх звукових подій достовірна. А оскільки колонки можна закріпити на стіні (на рівні голови слухача), ви без зайвого клопоту і витрат створите домашній міні-центр «занурення» у віртуальний світ. Та й з погляду хорошого позиціонування акустики колонки краще за все розташовувати на рівні вух слухача.

Друга модель у форматі 3.1 – Sven B3-10. На відміну від Sven L3-40R ця система має потужніші сабвуфер (з динаміком 6,5") і двосмугові сателіти (динаміки 1" + 4" у фронтальних і тилових колонках, а в центральній колонці – 1" + 2 х 4") – відповідно 50 Вт і 3 х 15 Вт. Sven B3-10 може відтворювати частотний діапазон 20–20 000 Гц. При виборі режиму PRO LOGIC оброблений звуковим процесором аудіосигнал звучатиме зі всіх трьох колонок і сабвуфера. У системі передбачено управління гучністю фронтального, центрального, тилового (підмішуваного у фронтальні колонки) каналів і каналу сабвуфера за допомогою багатофункціонального пульта ДУ. Передбачено також індикацію режимів NORM і PRO LOGIC. Схеми розташування акустичних систем аналогічні наведеним для L3-40R. Слід згадати також про наявність в Sven B3-10 електронного перемикача джерел вхідного сигналу.


B3-10

Підготував А. Литвиненко


...
  всі  
test site